O fată suferă de o boală rară. Are 15 ani și chipul unei bătrâne

De Oana Savin, pe
O adolescentă din China suferă de o boală rară. Are doar 15 ani, însă arată ca o bătrână. Xiao Feng suferă de o boală congenitală ce provoacă îmbătrânirea prematură, mai exact de sindromul Hutchinson-Gilford Progeria.

Din păcate nu există niciun tratament pentru acest sindrom de care suferă adolescenta din China.

Potrivit LadBible, Xiao a fost nevoită să renunțe la școală din cauză că era batjocorită pentru felul în care arată, ceilalți colegi fiind nemiloși.

Însă adolescenta a făcut tot posibilul pentru a avea un chip normal. Astfel, tânăra i-a scris filantropului chinez Guo Mingyi, în vârstă de 61 de ani, căruia i-a cerut ajutorul.

După câteva săptămâni, fata a fost contactată de un spital din Shenyang, specializat în chirurgie plastică. A fost anunțată că o va supune unei intervenții estetice, gratuite.

Adolescenta a primit un nou chip

Xiao a fost operată, primind astfel un nou chip, iar costul operației, de 55.560 de lire a fost suportat în proporție de 70% de către spital, iar restul de 30% de către Guo Mingyi.

Procedura chirurgicală a fost una complicată: a avut loc în trei etape și a necesitat transplant de piele de la alte părți ale corpului, întrucât pielea feței era complet lipsită de elasticitate.

Acum, Xiao are un chip nou de care este foarte mândră, chip care i-a readus dorința de a trăi și de a apărea în public.

Tânăra își dorește acum să își reia studiile și vrea să devină asistent medical sau chiar medic.

Vezi în Galeria FOTO cum arăta adolescenta cu sindromul Hutchinson-Gilford Progeria înainte de operație.

Sursă foto: Twitter, Captură video Youtube