Orașul în care studenții și vârstnicii au accesul restricționat în autobuze din cauza COVID-19

De Unica.ro, pe Ultimul update Marți, 06 octombrie 2020, 21:13

Pentru a preveni creșterea numărului de îmbolnăviri cu COVID-19, accesul studenților și vârstnicilor în mijloacele de transport în comun va fi restricționat în capitala Rusiei.

În Moscova au fost înregistrate 4.082 de infectări noi cu COVID-19. În aceste condiții, primarul orașului, Serghei Sobianin, a spus că este necesar ca studenții și persoanele în vârstă să rămână acasă.

„În fiecare zi, situaţia legată de pandemia de coronavirus devine mai dificilă şi mai dramatică,” a scris Sobianin pe site-ul lui, după cum arată Libertatea.

Primarul a mai spus că studenții vor avea cardurile de reducere anulate temporar până la sfârșitul vacanței școlare de două săptămâni. Totodată, persoanele de peste 65 de ani nu vor mai beneficia de permise gratuite de călătorie începând cu 9 octombrie și până la 28 octombrie.

Rusia se află în acest moment pe locul patru la numărul de îmbolnăviri cu noul coronavirus la nivel mondial, marți raportând un total de 1.237.504 de infectări de la începutul pandemiei.

Foto: 123rf.com