Scenariu alarmant al Institutului Național de Statistică! În 50 de ani vom fi doar 13.000.000 de români!

De Libertatea.ro, pe

Prognozele democrafice făcute publice, ieri, de Institutul Naţional de Statistică (INS) sunt de-a dreptul îngrijorătoare, având în vedere că ar trebui să ne aşteptăm ca până în 2060 populaţia României să scadă de la 20.000.000 la 13.000.000. Sociologul Vasile Dâncu afirmă că dacă acest scenariu va deveni realitate, statul nu se va mai putea susţine şi va intra în faliment. Mai mult, sistemele de pensii şi asigurări de sănătate se vor prăbuşi.
Calculele INS arată că, peste aproape 50 de ani, România va avea o populaţie de 10, cel mult 15 milioane de locuitori. De vină ar fi scăderea şi apoi menţinerea la un nivel redus a fertilităţii, precum şi creşterea speranţei de viaţă, coroborate cu un sold pozitiv al migraţiei externe.
Citește mai multe pe Libertatea.ro.