Fiul lui Robert Downey Jr., arestat pentru droguri. Şi alţi copii de vedete au călcat „pe urmele părinţilor”!

De Geo Berciu, pe

O vorbă din bătrâni spune că „ceea ce se naşte din pisică, şoareci mănâncă”, aşa că nu este de mirare ca odraslele vedetelor să le calce pe urme părinţilor celebri în ceea ce priveşte viaţa zbuciumată.
Indio Downey, fiul actorului Robert Downey Jr., a fost reţinut de poliţia americană duminică, în West Hollywood, California pentru posesie de droguri. Tânărul, în vârstă de 20 de ani a fost eliberat după ce a fost plătită cauţiunea. Robert Downey Jr., la rândul său, a avut mari probleme cauzate de dependenţa de droguri şi de alcool, în urmă cu 20 de ani. În acea perioadă, starul american a fost internat de multe ori în clinici de dezintoxicare, dar a ajuns şi de câteva ori în arestul poliţiei şi chiar la închisoare.
Fiul lui Robert Downey Jr., arestat pentru droguri. Şi alţi copii de vedete au călcat "pe urmele părinţilor"!

Theodora, fiica chitaristului Keith Richards din trupa „The Rolling Stones”, a fost arestată şi pusă sub acuzaţie, în 2011, pentru posesie de droguri şi pentru vandalizarea cu graffiti a zidurilor unei clădiri din New York. Celebrul ei tată nu a făcut niciodată un secret din viaţa plină de aventuri şi excese şi chiar dacă susţine că a renunţat la stupefiante, Keith Richards este dispus să testeze un drog nou, dacă aşa ceva ar apărea pe piaţă, după cum a declarat într-un interviu.

La doar 16 ani, Hopper Jack, fiul lui Sean Penn, a fost arestat în timp ce se afla la şcoala din Malibu. Aceasta se întâmpla în 2009, iar un an mai târziu, tatăl lui, care se implicase activ în politica din haiti era implicat într-un scandal cu candidatul la preşedinţia ţării, pentru că acesta îl acuza că prizează cocaină. Oricum, din tinereţea zbuciumată a actorului nu au lipsit „distracţiile” interzise.

Redmond O’Neal, fiul actorilor Ryan O’Neal şi Farrah Fawcett face şi el parte dintre copiii vedetelor care au avut probleme cu drogurile. Redmond a fost arestat şi pus sub acuzaţie pentru posesie de droguri în 2009, dar interesant este că, în vila pe care cei doi o ocupau, s-au găsit droguri încă de cu un an înainte. De altfel, se pare că drogurile au fost mereu prezente în casa vedetei, din moment ce un alt fiu,  Griffin, şi-a acuzat tatăl că i-a dat cocaină când avea 11 ani.

Fiul lui Michael Douglas, Cameron, a fost condamnat, în aprilie 2010, pentru posesie de heroină şi crystal meth. Acesta a mai primit însă încă patru ani şi jumătate de pedeapsă în momentul în care a fost prins făcând trafic de droguri în închisoare. Acest lucru nu este de mirare, dacă stăm să ne gândim că Michael Douglas a povestit că în perioada studenţiei dăduse în patima drogurilor. Actorul  a recunoscut că era un hippie veritabil când s-a înscris la Universitatea California şi a admis că în facultate nu a făcut decât să ia droguri psihedelice şi să iasă cu fete frumoase, fără a lua vreun moment studiile în serios.