Evenimentele perioadei 14-20 august 2017 în București

De Monica Cismaru, pe
Iată care sunt câteva dintre evenimentele de neratat în Capitală, din perioada 14-20 august 2017.

Luni, 14 august

• „Hamlet“ se joacă la Teatrul Unteatru 20:00 Distribuție: Alina Berzunțeanu, Richard Bovnoczki, Peter Kerek . Preț bilet: 30 lei
  • Concert Apus Acustic 17 / Sounds of Brazil la Grădina Floreasca, de la ora 19.30. Intrarea este liberă.
  • Filmul din mansardă @ Lente & Cafea, strada Arcului nr. 8, de la 20:30.

Marți, 15 august

• „Doi pe o bancă“, de Aleksandr Ghelman, se joacă la Godot Café Teatru, d ela 20:00. Cu: Florin Zamfirescu și Tania Filip. Traducerea: Tudor Steriade
  • „Hughie“, de Eugene O’Neill, se joacă de la ora 20:00, la Teatrul Unteatru.   Regia: Alexa Visarion / cu: Richard Bovnoczki, Andrei Seusan și Alexandra Stroe/Tatiana Grigorescu / Scenografia: Cristian Niculescu / Concept sonor: Vasile Manta / Video Mapping: Serban marius Fleancu.
  • Concert Jazz Trio la Berăria H, de la ora 20:00 – Puiu Pascu, Virgil Popescu și Titi Herescu.

Miercuri, 16 august

• „Nora“ se joacă la Teatrul Unteatru, de la ora 20:00. Distribuție: Florina Gleznea, Liviu Pintileasa, Richard Bovnoczki, Corina Moise, Ionuț Vişan.
  • „Șofer / Pictor“ se joacă la Godot Cafe Teatru, de la ora 20:00. Distribuție: Maia Morgenstern, Lucian Iftime. Preț bilete: 35 lei.
  • Festivalul Ambasadelor warm-up la AFI Cotroceni – câteva zile de experiențe multiculturale de warm-up cu multă culoare și tradiție, în perioada 14-16 august, ora de start: 12:00.

Joi, 17 august

• Freestyle Dinner la Lente (Praporgescu)- un alt fel de a lua masa în oraș. În loc de meniu vei avea în față o listă de ingrediente din care le poți alege pe cele preferate. Bucătarul șef va primi alegerea ta și va veni cu propria viziune asupra unui preparat creat special pentru tine plecând de la respectivele ingrediente. Ora 19:30 Este recomandată rezervare.
  • Caravana Metropolis – Cinema în aer liber. În perioada 15 august – 17 septembrie se organizează cea de-a V-a ediție a evenimentului „Cinema în aer liber”. Cele mai bune filme ale anului vor putea fi urmărite timp de cinci săptămâni pe Insula Artelordin Parcul Titan, începând cu ora 21:00.
  •  „De veghe în lanul de ocară“ se joacă la Godot Cafe Teatru, de la ora 20:00. Distribuție: Mișa Șerban, Alexandru Unguru. Preț bilete: 25 lei.

Vineri, 18 august

• Bucharest GreenSounds Festival are loc între 18-20 august, în parcul Herăstrău (line-up: Morcheeba, Subcarpați, The Mono Jacks, The Baseballs și alții).Orele 10:00-22:00.
  • Promenada & Masqué pres. Chicane / Golan[Dj Set] / OK Corral 20:00 – 4:00, la Promenada. Accesul se face doar pe bază de invitație, disponibilă la Info Point Promenda Mall Floreasca, de la parter, și la Gradina Floreasca, la intrare (Bd. Mircea Eliada 16).
  • Concert Jazu – neo soul, cu influențe de jazz, funk și bossa nova! De la ora 21:30, la Grădina cu filme.

Sâmbătă, 19 august

• „Ghici cine intră pe fereastră!“ se joacă la Green Hours, de la 19:30. Distribuție: Alina Tofan, Iulia Cristescu.
  • „Noi 4“ se joacă la Godot Cafe Teatru, de la ora 22:00. Distribuție: Lia Bugnar, Maria Obretin, Ilinca Manolache, Marius Manole.
  • Tatra Silent Disco powered by Corona – party in my mind la Modelier, de la ora 23:00. 3 DJ-i care stiu cum sa gadile butoanele si piesele: Funkoteca lui Cosmin cu ritmuri funky-rap and old school; peTomasan de la Cazza Villains cu beat-uri electro, dar și un invitat special pentru canalul 3.

Duminică, 20 august

•  „Ouă congelate“ se joacă la Club The Hub, de la ora 17:00.
  • „Eine Kleine Nachtmusik“ se joacă la Teatrul Unteatru, de la ora 19:00. Distribuție: Lari Giorgescu Preț bilete: 38,30 lei
  • „Între două femei“ se joacă la Kastel, de la ora 20:30. Personaje: Soția: Sidonia Bogomaz; Amanta: Ioana Ancuța Vochin; regia: Andrei Cotarcea.

Citește și – Când este echinocțiul de toamnă în 2017. Ziua va fi egală cu noaptea

Citește și – Destinații de weekend mai puțin cunoscute