Papa Francisc în România. Care este programul Suveranului Pontif

De Mădălina Manole, pe
Papa Francisc a aterizat în această dimineață, în jurul orei 11:30, pe Aeroportul Henri Coandă din Otopeni. Suveranul Pontif a fost întâmpinat de președintele Klaus Iohannis și Prima Doamnă a României, Carmen Iohannis, iar ulterior, s-a îndreptat către Palatul Cotroceni, unde, sub îndemnul „Să mergem împreună!”, a ținut un discurs impresionant despre unitate și credință.

Pe parcursul celor trei zile cât va dura vizita Sa în România, Sanctitatea Sa va vizita Bucureştiul, Iaşiul şi Blajul, precum şi sanctuarul marian de la Şumuleu-Ciuc. Astfel, programul Papei Francisc în România, imediat după părăsirea Palatului Cotroceni, va fi următorul:

• 15:45   Întâlnire privată cu Patriarhul în Palatul Patriarhal
  • 16:15   Întâlnire cu Sinodul Permanent al Bisericii Ortodoxe Române în Palatul Patriarhal. Discursul Sfântului Părinte
  • 17:00   Rugăciunea Tatăl Nostru în noua Catedrală Ortodoxă. Salutul Sfântului Părinte
  • 18:10   Sfânta Liturghie în Catedrala Catolică Sfântul Iosif. Predica Sfântului Părinte

Programul Papei Francisc – Sâmbătă, 1 iunie 2019

• 11:30  Sfânta Liturghie, Sanctuarul marian din Şumuleu-Ciuc, Miercurea Ciuc, judeţul Harghita
  • 17:25  Vizită la Catedrala „Sfânta Maria Regină” din Iaşi
  • 17:45  Întâlnire Mariană cu tinerii şi cu familiile, Palatul Culturii din Iaşi, judeţul Iaşi

Programul Papei Francisc – Duminică, 2 iunie 2019

• 11:00  Divina Liturghie cu Beatificarea celor 7 episcopi greco-catolici martiri, Câmpia Libertăţii din Blaj, judeţul Alba
  • 15:45  Întâlnire cu comunitatea romă din Blaj