Când și unde va avea loc a XIII-a ediție a Festivalului Egalității de Gen

De Ioana Ilie, pe
Asociația pentru Libertate și Egalitate de Gen (A.L.E.G) demontează stereotipurile de gen pentru al XIII-lea an consecutiv prin Festivalul Egalității de Gen, care se va desfășura între 11 și 13 octombrie la Sibiu.

Tema anului 2018 este “Dialogul între GENerații” și abordează neînțelegerile și temerile legate de ce este și ce nu este egalitatea de gen. Organizatorii festivalului spun că a fi egal nu înseamnă a fi la fel, ci “a beneficia în mod egal de drepturi, de resurse și de acces la decizii” și deschid dialogul între generații, cu scopul de a diminua stereotipurile cu privire la rolul femeii și al bărbatului prezente în societate.
Misiunea principală a festivalului este educația de gen, prin schimb de idei și comunicare deschisă, iar întâlnirile organizate pe durata lui propun o reinterpretare a părerilor și transformarea egalității de gen dintr-o luptă în realitate.

Festivalul Egalitatii de Gen 3

Programul ediției de anul acesta a festivalului include următoarele activități:

Joi, 11 octombrie

12.00 „Ți-am spus că am fost abuzată?” – proiecție film și dezbatere (CJRAE Sibiu, Turismului nr. 15)
15.00 Teatru-ziar (ULBS – Facultatea de Științe Socio-Umane, Brutarilor nr. 10)
17.00 GENerații la Ziarul Orizontal (lângă Teatrul Radu Stanca)

Vineri, 12 octombrie

14.00 – 16.00 ALEGe-ți cuvintele: Dialog între GENerații (N. Bălcescu)
16.00 Teatru forum (Teatrul Gong)
17.00 Atelier pentru părinți oferit de „Tineri pentru Tineri” (Sibio)
18.00 Concurs MEME-uri: festivitatea de premiere (Teatru Gong)

Festivalul Egalitatii de Gen

Sâmbătă, 13 octombrie

16.00 „Forța civică a femeilor” – lansare de carte (Librăria Habitus)
17.00 Biblioteca Vie (Librăria Habitus)
19.00 Spectacol de pantomimă (Librăria Habitus)

Festivalul Egalității de Gen a debutat cu un Concurs de MEMEs pentru elevii de liceu, care sunt invitați să transforme situațiile de care se lovesc în fiecare zi într-un MEME, prin intermediul căruia să răstoarne ideile învechite din societate despre stereotipurile de gen. Mai multe informații despre concurs și despre programul Festivalului Egalității de Gen găsiți aici: Aleg.

Sursă foto: A.L.E.G.

Citește și:

Cum trăiesc femeile rome în România. Interviu cu Carmen Gheorghe

Hărţuirea stradală a fost interzisă și va fi sancționată prin amendă

Victimele violenței domestice vor putea cere ordin de protecție provizoriu pe loc, direct de la polițist