Rezultatele la Bacalaureat vor fi și ele anonimizate, ca la Evaluarea Națională

De Unica.ro, pe Ultimul update Marți, 21 iunie 2022, 11:02
Ministerul Educației a anunțat că rezultatele elevilor care dau Bacalaureatul anul acesta vor fi anonimizate și accesibile prin codul unic al candidatului, pe modelul notelor de la Evaluarea Națională.

Ministerul Educației a mai precizat în comunicatul de presă în care a anunțat schimbarea că „numele și prenumele candidaților la examenele naționale vor fi publicate în format anonimizat”.

Anul acesta va constitui o premieră, la postarea rezultatelor numele elevilor urmând a fi codificate. Dacă înainte elevii vedeau la avizier și în online numele lor, dar și al colegilor,  acum vor vedea coduri, alături de note și de medii. Candidații vor primi în prealabil codul specific lor, pentru a se putea identifica, conform Libertatea.

Examenele vor începe luni, în data de 22 iunie, cu proba scrisă la Limba și literatura română. Primele rezultate la Bac 2020 vor fi publicate pe 30 iunie.

Vezi subiectele la romana la BAC 2020 şi subiectele la matematică la BAC 2022!

Vezi și subiectele la Matematica la BAC 2020 și subiectele la Istorie la BAC 2020

Foto: 123rf.com