Israelul începe primele teste clinice pentru un vaccin împotriva COVID-19

De Unica.ro, pe

Pe 1 noiembrie, Israelul va începe primele teste clinice ale unui vaccin, denumit „BriLife”, împotriva COVID-19.

Premierul Benjamin Netanyahu a mandatat, la începutul pandemiei, Institutul Israelian de Cercetări Biologice (IIBR), o instituţie publică, pentru dezvoltarea unui vaccin local împotriva virusului SARS-CoV-2.

Citește gratuit ediția de noiembrie a revistei Unica. O găsești AICI

În cazul studiului israelian, laboratoarele IIBR au produs un vaccin de tip VRV (vaccinul cu vector viral) care a indus un „răspuns imun eficient” la animale mici – şoareci, hamsteri şi iepuri -, dar şi la vieţuitoare mai mari, cum ar fi porcii, a declarat doctorul Shmuel Shapira, directorul institutului, conform Agerpres.

Laboratorul din Israela va începe prima fază a studiilor clinice pe doi voluntari cu vârste cuprinse între 18 şi 55 de ani. După obţinerea primelor rezultate, se va trece la 80 de subiecți pentru finalizarea primei faze a studiului, urmând ca în decembrie numărul participanţilor să ajungă la 980, în cadrul celei de-a doua faze. Studiul va include 25.000 de subiecţi pentru a treia şi ultima fază a testelor clinice.

Citeşte şi: Număr record al cazurilor de COVID-19 în Franța

În Israel, până acum s-au înregistrat 2.372 de decese provocate de COVID-19 și peste 300.000 de cazuri de îmbolnăviri.

sursa foto – 123rf.com