Școlile și grădinițele rămân închise până după vacanța de iarnă

De Unica.ro, pe

Din cauza creșterii numărului de persoane cu COVID-19, autoritățilie au decis amânarea deschiderii școlilor și a grădinițelor până în ianuarie 2021.

Astfel, potrivit unei hotărâri a Comitetului Național pentru Situații de Urgență adoptate luni, 7 decembrie, și semnate de premierul demisionar, Ludovic Orban, școala online se prelungește în toată țara până în data de 23 decembrie, când va începe vacanța de iarnă.

Citește gratuit ediția de decembrie a revistei Unica. O găsești AICI

„Având în vedere evoluţia situaţiei epidemiologice la nivelul României până la data de 7 decembrie 2020, (…), luând în considerare creşterea numărului de persoane infectate la nivel naţional, precum şi creşterea zilnică a numărului de cazuri noi confirmate, implementarea deficitară a măsurilor de prevenire, interacţiunea intensă şi mobilitatea persoanelor, aspecte care generează o persiune constantă asupra capacităţii de gestionare a unităţilor administrativ-teritoriale şi a sistemului sanitar (…) se aprobă prelungirea suspendării activităţiilor care impun prezenţa fizică a preşcolarilor şi elevilor în unităţile de învăţământ şi continuarea activităţilor didactice în sistem online, pentru perioada 9-23 decembrie 2020”, se arată în textul hotărârii CNSU, potrivit digi24.ro.

Sursa foto – 123rf.com