De Oana Savin, pe Ultimul update Miercuri, 18 aprilie 2018, 17:29
Când vine vorba de celebrități, majoritatea oamenilor presupun că deoarece sunt muzicieni sau actori nu sunt foarte inteligenți. Dar, de fapt, foarte mulți au un IQ peste medie.

Top 10 vedete feminine cu IQ peste medie

Lisa Kudrow

Top 10 actrițe de la Hollywood care au un IQ peste medie

Actrița care s-a făcut cunoscută în serialul „Friends” are un IQ de 154. Ea a obținut o diplomă în Științe și a lucrat cu tatăl ei timp de opt ani în timp ce încerca să se lanseze în lumea filmului.

Natalie Portman

Top 10 actrițe de la Hollywood care au un IQ peste medie

Actrița are un IQ aproape de geniu, cu un scor de 140. A absolvit Harvardul cu note foarte mari, obținând o diplomă în Psihologie. De asemenea a urmat cursurile Universității din Ierusalim. A publicat de două ori în reviste științifice și vorbește cinci limbi străine.

Citește și: Cel mai scurt test de inteligență. Doar 2 oameni din 10 reușesc să răspundă corect

Mayim Bialik

Top 10 actrițe de la Hollywood care au un IQ peste medie

Actrița din „Teoria Big Bang” are un IQ între 150 și 163. Aceasta are un doctorat în neuroștiințe și înainte de a juca în binecunoscutul serial a predat chimie și biologie la liceu.

Nicole Kidman

Top 10 actrițe de la Hollywood care au un IQ peste medie

Cu un tată biolog și psiholog, nu este de mirare că Nicole Kidman are un IQ de 132. A urmat cursurile Victorian Collge of Arts și pe cele ale Phillip Street Theatre din Sidney.

Jordana Brewster

Top 10 actrițe de la Hollywood care au un IQ peste medie

Actrița și-a moștenit bunicul la departamentul inteligență. Bunicul patern a fost profesor la Universitatea Yale, ea însăși studiind engleza la această universitate. Jordana a recunoscut, la un moment dat, că era tocilară și își dădea tot interesul pentru a obține note mari la examene. IQ-ul ei este de 130.

Jodie Foster

Top 10 actrițe de la Hollywood care au un IQ peste medie

Jodie Foster a învățat să citească de la frageda vârstă de 3 ani. Așadar, un IQ de 132 nu este chiar atât de surprinzător. Vorbește fluent engleza și franceza și înțelege italiana, spaniola și germana. A absolvit Universitatea Yale cu magna cum laude.

Citește și: 10 lucruri pe care nu le spune o persoană inteligentă

Geena Davis

Top 10 actrițe de la Hollywood care au un IQ peste medie

Cu un IQ de 140, Geena Davis a absolvit Universitatea din Boston, obținând o diplomă în dramă în anul 1979. De asemenea este membru Mensa.

Sharon Stone

Top 10 actrițe de la Hollywood care au un IQ peste medie

Nu lăsați o față frumoasă să vă păcălească. Sharon Stone este foarte inteligentă. Cu un IQ de 154, actrița a declarat că dacă ar dori să intre în Mensa ar fi primită fără nicio problemă.

Kate Beckinsale

Top 10 actrițe de la Hollywood care au un IQ peste medie

Cu un IQ de 152, Kate vorbește fluent franceza, rusa și germana. Ea a studiat Literatura Franceză și Rusă la Oxford.

Troian Bellisario

Top 10 actrițe de la Hollywood care au un IQ peste medie

Troian Bellisario a fost șefă de promoție în anul 2005, când a absolvit Campbell Hall High School din Carolina de Nord. De asemenea, ea a urmat cursurile Universității Southern California.